Ürün Kategorileri
0538 572 9033
Ne aramıştınız?

Kars Çiçekleri Kitabı

Kars Çiçekleri” kitabı çıktı: Kars ve çevresinin flora zenginliğini yansıtan kitap, 71’i endemik olmak üzere toplam 1615 bitkiyi listeliyor. Yaklaşık 400 sayfalık kitapta, 630 kadar bitkinin renkli fotoğrafları yer alıyor. Kitap aynı zamanda, Kars il sınırları içinde tanımlanan 3 Önemli Bitki Alanı (Çıldır Gölü, Allahuekber Dağları ve Sarıkamış Ormanları) hakkında da bilgi veriyor.

Yedi ayı beyaz, üç ayı ayaz, bir ayı yaz olan Kars’ın doğal bitki çeşitliliğini ortaya koymak amacıyla hazırlan kitap, bir Kafkas Üniversitesi Projesi olarak hayata geçirildi. Bu projeyi üniversiteden Prof. Dr. Burhan Özba ile birlikte tamamladık. Bununla birlikte, bitkilerin teşhisinde başta Prof. Dr. Adil Güner ve Prof. Dr. Neriman Özhatay olmak üzere, 12 bilim insanının yardım ve desteği olmadan böyle bir kitabın hazırlanması mümkün olamazdı.

Kars’ta Kafkas Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü öğretim üyesi olarak yaklaşık 9 yıl süren çalışmalarımın sonunda hazırlanan bu kitabın, Kars ve bitkilerinin tanıtımına katkıda bulunmasını diliyorum.

Doç. Dr. Fatma Güneş
Trakya Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi
Edirne