Ürün Kategorileri
0538 572 9033
Ne aramıştınız?

Ballı Kahve Tarifi – Öksürüğün İlacı

Balı kahve ile birlikte tüketmek doğal öksürük ilacı oluyor. Uzmanlar balın öksürüğü kestiğini belirtirken kahve ile bu etkinin daha da iyi olduğunu belirttiler. Prof. Dr. Küçükusta, “Balın öksürüğe iyi geldiği çoktan beri bilinir ama bunun mekanizması belli değildir. Kahve de alternatif tıpta öksürük tedavisi için tavsiye edilen ilaçlardan biridir ve balla birlikte verilerek her ikisinin beraber daha etkili olabilecekleri anlaşılmıştır” dedi.

Zencefille balın da öksürüğe iyi geldiğini söyleyen Prof. Dr. Küçükusta, “Balın gerçek bal olduğundan emin olun ki, şifa bulun” uyarısında bulundu. Çocukların da bal tüketmesinin gelişim ve bağışıklık sistemi açısından önemli olduğunu belirtti.

Her sene öksürük için ilaçlara milyarlarca lira harcanmaktadır. Bu ilaçların çoğunluğu maalesef öksürüğü önlemediği gibi çocuklara zarar vermektedir. Bal birçok ilaçtan daha ucuz ve doğal koruyucu olarak daha faydalıdır.

Ballı Kahve Tarifi:

Malzemeler
Bir bardak süt
Bir tatlı kaşığı bal
Bir tatlı kaşığı dolusu Türk kahvesi
İsteğe bağlı az miktarda toz tarçın

Normal bir şekilde kahvenizi hazırlayın, kahveniz biraz ılıdıktan sonra bir fincan kahve içerisine balınızı ekleyip karıştırınız. Kahvenin ılık olmasına dikkat ediniz. Balı ılık kahvede eritmek daha faydalıdır. Bu karışımı sabah öğlen ve akşam olmak üzere günde üç kez tüketiniz.

Sayın Prof. Dr. Canan Karatay’ın önerisi ile kahvenize biraz da doğal tereyağı eklemeniz sizi daha enerjik yapar ve dikkatinizi artırır.