Ürün Kategorileri
0538 572 9033
Ne aramıştınız?

Polenin Besin Değeri (Vitamin, Mineral)

cicek-poleni

Polenin İçerdiği Mineraller

Polen normal olarak bitki dokularında bulunan temel elementleri ve aynı zamanda iz miktardaki, minör elementleri de içermektedir. Polende genellikle Na, K, Ca, Mg, Cl, P, Fe, Cu, I, Mn, Co, Zn ve Ni gibi mineraller bulunmaktadır ve bal arıları bu minerallerin bazılarını hayati yaşamları için kullanmaktadır. İnsanlar ve diğer omurgalıların beslenmesi için de gerekli olan mineraller polenlerde bulunmaktadır.

Polende Bulunan Mineraller:
Kalsiyum, fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, manganez, silis, sülfür, sodyum, nikotinamid, iyot, klorin, bor ve molibdendir.

Herbert and Miller-Ihli (1987)’in belirttiğine göre, polende potasyum(K), magnezyum(Mg) ve kalsiyum(Ca) mineralleri önemli miktarlarda bulunurken, manganez(Mn), çinko(Zn), bakır(Cu) ve demir(Fe) mineralleri daha az miktarlarda bulunmaktadır.

Polende Bulunan Vitaminler

Polen insan metabolizması için çok değerli besin maddelerini içermektedir. Yüksek derecede protein ve karbonhidrat kaynağı olmakla birlikte zengin vitamin ve mineral madde deposudur.

Polende bulunan vitaminler:
Provitamin A (karotenoidler, %5-9 mg),
B1 Vitamini (thiamine, %9,2 µg), B2
Vitamini (riboflavin), B3 Vitamini
(niacin), B5 Vitamini (pantotenic asit),
B6 Vitamini (pridoksin, %5 µg), B12
Vitamini, C Vitamini (askorbik asit), D
Vitamini, E Vitamini, Vitamin H
(biotin), Vitamin K (kolin, inositol),
folik asit (%5 µg), pantotenik asit (20-50 µg/g)’tir.

 

 

 

polen-kase

Uzun yaşam vitaminleri olarak bilinen B‘lere gelince sizlere sıra dışı bir karşılaştırma listelemek istiyoruz. Tubitak‘ın haftalık yayın organı olan Bilim ve Teknik Dergisi Sayı 203 Ekim 1984 Prof. Dr. M. Mimioğlu ve Dr.K. Sorkun’un birlikte kaleme aldığı ve başlığı “DOĞA HARİKASI POLEN” başlıklı bilimsel makaleden bir bölümü inceleyelim.
1 Çay kaşığı polen ve B vitamini karşılaştırması:

1. çay kaşığı polendeki: 8 mgr. B1 vitaminini 3 kg karaciğerden , 8 kepekli – 20 beyaz ekmekten 20 kg elma ve 20 kg domatesten alabiliriz.
1 çay kaşığı polendeki 5 mg B-5 vitaminini 15 kepekli -75 beyaz ekmek, 6 kg portakal , 12 kg domates , 16 kg elmadan alabiliriz. Yine 27 mg B-5 pantotenik asiti 13 kg sığır etinden 25 kg buğday ve 95 litre sütten alabiliriz.

Polen Vücudumuzun bozulan dengelerini yeniden oluşturmada etkin, tüm vitaminleri (A-B (kompleks) – C – D – E – H – P) 22 çeşit aminoasiti, 27 çeşit madensel tuzu, doğal hormon , enzim , karbonhidrat , pigment ve forment gibi değerleri bir arada bulundurur. POLEN’in %25 ‘i proteindir.